اخبار

برگزاری نشست علمی دیپلماسی علم و فناوری جمهوری اسلامی ایران در هفتمین اجلاس مجمع جهانی اهل بیت(ع)

نشست علمی دیپلماسی علم و فناوری جمهوری اسلامی ایران؛ ضرورت استفاده از فضای مجازی و مجامع محلی در راستای افتتاحیه هفتمین اجلاس مجمع جهانی اهل بیت(ع) عصر چهارشنبه( نهم شهریور ۱۴۰۱) با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی و آیت الله رضا رمضانی، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع)، در سالن پژوهشکده دانشگاه بین المللی اهل بیت علیهم السلام برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه بین المللی اهل بیت علیهم السلام، سید حسن خمینی،یادگار امام بعد از ظهر چهارشنبه در افتتاحیه هفتمین اجلاس مجمع جهانی اهل بیت(ع)، طی سخنانی ابتدا به حوادث کشورهای همسایه اشاره کرد و  گفت: با مردم افغانستان به دلیل جنایاتی که در این کشور نسبت به عزاداران حسینی(ع) واقع شده ابراز همدردی می کنیم و از متصدیان این کشور می خواهیم که نسبت به جان، مال و امنیت شهروندانشان، به خصوص شیعیان که در ماه گذشته آماج تهدیدات بوده اند، حساسیت داشته باشند و با این جنایات، مماشات نکنند.

یادگار امام افزود: همچنین با سیل زدگان پاکستان، که این روزها درد و رنج بسیار زیادی را تحمل می کنند، ابراز همدردی می کنیم و از همه کسانی که می توانند به درد سنگینی که در مناطقی از این کشور اتفاق افتاده کمک برسانند، تقاضا کنیم که نسبت به این امر با حساسیت مواجه شوند.

پیش از سخنان سید حسن خمینی دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در این مراسم گفت: یکی از مؤلفه های تمدن اسلامی «توسعه علم» است و روایات زیادی داریم که یکی از ویژگی های حکومت صاحب الزمان(عج) این است که اجزای علم مسلط می شود. جامعه ای که می خواهد رشد کند، قطعا بدون علم رشد نخواهد کرد. علم برای فرد و جامعه اقتدار می آورد و می تواند مدنیتی را فراهم کند.

آیت الله رضا رمضانی یادآور شد: از آیات و روایات برداشت می شود که برای رشد جامعه اسلامی توجه به علم یکی از ضروریات است. البته اولین و مهمترین شاخصه تمدن اسلامی ایمان به باورها است، اما در بیانیه گام دوم انقلاب توصیه اول «اخلاق و علم» است. البته «عدالت ورزی» آمال و آرزوی همه انبیاء است و لذا باید هزینه آن را پرداخت و همه انبیاء برای تحقق عدالت هزینه داده اند.

وی با تأکید بر اینکه واقعا انقلاب اسلامی انفجار نور و یک معجزه بود، اظهار داشت: در عصر مدرنیته یا پست مدرنیسم بعضی ها می گفتند بعضی ها می گفتند اسلام حکومت ندارد و امام فرمود حکومت دارد؛ اسلام نسبت به دین و عرصه اجتماعی دین نگاه حداکثری می کند. بعضی ها هم می گفتند اگر داشته باشد، در این عصر ندارد و بحث تعارض علم و دین را مطرح می کردند و ایشان فرمودند عقل حکم می کند که دنبال دین برویم.

آیت الله رمضانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اهل بیت(ع) محور وحدت مسلمانان هستند و اگر ما بتوانیم اهل بیت(ع) را درست بشناسیم و بشناسانیم قطعا در جامعه عقلانیت حاکم می شود. من گمان می کنم نسبت به اهل بیت(ع) جفا کرده ایم و برخی شور را گرفته اند و شعور را رها کرده اند. اهل بیت(ع) در همه ابعاد امام بوده اند و امروز دنیا واقعا تشنه این معارف است.

وی در پایان اظهار داشت: امام خمینی(س) در این عصر ذخیره الله بود و واقعا ما را نجات داد، ادبیات جدیدی را در دنیا حاکم کرد و با دم مسیحایی خود روح دیگری به کالبد بی جان ما دمید و ما را احیا کرد.

منبع خبر : دانشگاه بین المللی اهل بیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *