یاس در خبرگزاری ها

به گزارش خبرگزاری اروم نیوز: مهدی شالچی طوسی در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز با اشاره به اهمیت اقتصاد بنیان، اظهار کرد: ایجاد پیوند بین دانشگاه و بازار کار و تولیدات دانش بنیان زمینه ساز رفع بیکاری است

مهدی شالچی طوسی در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز با اشاره به اهمیت اقتصاد بنیان، اظهار کرد: امروزه در اکثر کشورهای دنیا سخن از نگرش جدیدی به اقتصاد آمده که به اقتصاد دانش‌بنیان معروف بوده و بر اساس تولید و توزیع و کاربرد دانش و اطلاعات شکل‌گرفته است و رویکرد آن سرمایه‌گذاری بر روی دانش و صنایع دانش است.

این مدرس  دانشگاه با بیان اینکه دانش‌بنیان بودن تولید یکی از ویژگی‌های بارزی است که مورد توجه مقام معظم رهبری در پیام نوروزی ۱۴۰۱ ایشان بوده است، افزود: یکی از عوامل رونق اقتصادی کشورها میزان تولیدات ملی آن کشورها است که در اقتصاد دانش‌بنیان این تولیدات ملی نیز باید مبتنی بر دانش و اطلاعات شکل بگیرند.

وی گفت: تولیدات دانش‌بنیان کشورها که می‌تواند در بخش‌های متفاوت علمی، صنعی و پزشکی صورت بگیرد نیازمند حضور مهم‌ترین بازیگران این عرصه یعنی شرکت‌های دانش‌بنیان است، شرکت هایی که در اقتصاد به آن موتورهای رشد و توسعه هر کشور درحال‌توسعه‌ی می‌گویند درواقع این شرکت‌های که بر اساس دانش و فناوری اطلاعات بنا شدن موجب رونق و شکوفای دانش کشورها هستند.

شالچی طوسی تصریح کرد: حضور شرکت های دانش بنیان در عرصه‌های متفاوت تولیدات ملی سبب می‌شود که تولیدات دانش‌بنیان روند و سرعت بیشتری پیدا کنند.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه مقام معظم رهبری این لایه از تولیدات را به‌قدر حائز اهمیت می‌داند که وجود آن را دلیل بر تقویت روحیه‌ی اعتمادبه‌نفس ملی و همچنین ایجاد حس عزتمندی در جامعه تلقی می‌کنند، افزود: اگر دولت‌ها تمام تلاش خود را بکنند تا در راستای تحقق تولیدات دانش‌بنیان بتوانند از شرکت‌های حاضر در این عرصه حمایت‌های مادی و معنوی مختلف به عمل‌آورند می‌توان امید داشت که طی چند سال آینده شاهد افزایش روزافزون تولیدات در بخش‌های مختلف باشیم که درنتیجه‌ی آن نمودار شاخص‌های متفاوت اقتصادی مثل درآمد سرانه روند مثبت‌تری نسبت به گذشته را تجربه بکند.

رابطه صنعت و دانشگاه باید به چه شکل باشد؟

وی در مورد رابطه صنعت و دانشگاه برای اشتغالزایی، گفت: با توجه به این‌که در چندین سال گذشته مهم‌ترین نکات در سخنرانی‌های مقام معظم رهبری تأکید به اوضاع‌واحوال اقتصادی کشور و سروسامان دادن به آن بوده، می‌توان این نکته را فهمید که این موضوع از چه میزان اهمیت برخوردار است.

شالچی طوسی  افزود: برکسی پوشیده نیست؛ یکی از این عوامل نابسامان وضعیت بیکاری جوانان و مسئله اشتغال‌زایی است، موضوعی که به‌عنوان یکی از ویژگی‌های تولید در سخنان نوروزی رهبر انقلاب به آن اشاره شد.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: اشتغال‌زایی امری است که به تنهای می‌تواند مستقیم و یا غیرمستقیم به عوامل اجتماعی و سیاسی نظیر آمار ازدواج، مشارکت سیاسی، نرخ زادوولد و رفاه اجتماعی اثر بگذارد.

وی با بیان اینکه در چند سال اخیر عدم موفقیت فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در جذب شدن بر بازار کار سبب شده که نگاه ویژه‌تری نسبت به موضوع پیوند بین صنعت و دانشگاه ایجاد شود، گفت: اگر صنعت ارتباط نزدیک‌تری با نهاد دانشگاه داشته باشد دانشجویان مسیر روشن‌تری در ورود به بازار کار در پیش خواهند داشت و افزایش تولیدات ملی که منجر به جذب نیروی کار بیشتری می‌شود و ایجاد شغل بیشتر برای کار جویان می‌شود که می‌توان به‌عنوان عامل مهمی در جهت کاهش نرخ بیکاری تلقی گردد.

شالچی تصریح کرد: بر اساس آمارهای منتشر شده درصد جامعه جوانان در ایران به بیشترین میزان خود طی چندین سال گذشته رسیده است که این خود به معنی وجود نیروی کار جوان و پویا است، حال اگر تقاضای بازار و صنعت برای جذب نیروی کار متناسب با این جمعیت جوان و جویای کار نباشد می‌توان حجم زیادی از ناامیدی و یس را به جوانان تحمیل کند که آثار جز نارضایتی اجتماعی در بین مردم را ندارد.

معاون مرکز نوآوری یاس اظهار کرد: با ایجاد پیوند بین بازار کار و دانشگاه ازیک‌طرف و همین‌طور افزایش تولیدات ملی مبتنی دانش و اشتغال‌زایی از طرف دیگر می‌توان امید داشت که پس از گذشت چند سال درصد نرخ بیکاری شیب نزولی پیدا کند و رفته‌رفته از درصد جامعه جوان بیکار کاسته شود.

تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌زایی چه رابطه ای با هم دارند؟

وی با اشاره به اهمیت مقوله دانش‌بنیان و اشتغال‌زایی و ارتباط این دو با یکدیگر، گفت: به عقیده کارشناسان اقتصاد کشورها باید کالایی تولید کنند که توان تولید آن را به بالاترین کیفیت و کمترین قیمت داشته باشد به این معنی که تولیدات آن کالا در داخل نسبت به واردکردن همان کالا از خارج به لحاظ سطح کیفیت و قیمت تمام‌شده به نفع مصرف‌کننده باشد.

شالچی طوسی با بیان اینکه اگر واردکردن آن کالا از تولید کردن آن هزینه کمتری داشته باشد باید آن را وارد و تولید را صرف کالای کرد که قیمت تمام‌شده آن کمتر از قیمت نمونه ی خارجی باشد، افزود: تولید دانش بنیان که مبتنی بر دانش و فناوری اطلاعات است چون وقت خود را صرف تولید کالای می‌کند که ویژگی فوق را داشته باشد از همین رو سبب تولید کالا با میزان بازدهی بالا می‌شود و این به معنی تولیدات ملی هدفمند‌است که به‌صورت مستتر در مفهوم تولید دانش‌بنیان نهفته است.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: اگر یک واحد تولیدی صرفاً بدون توجه به هزینه‌ها و قیمت تمام‌شده اقدام به تولید کالا بکند، به دلیل آنکه روی آوردن به نمونه خارجی آن برای مردم صرف اقتصادی بیشتری دارد ناچار توان رقابتی خود را از دست می‌دهد و درنتیجه پس از مدت زمان کوتاه مجبور به توقف و حتی تعطیل کردن واحد تولیدی می‌شود.

وی گفت: اگر کالا با تکیه‌بر دانش و فناوری اطلاعات تولید شود از آنجایی که از کیفیت بالای برخوردار است حتی امکان صادرات مازاد مصرف داخلی به خارج از کشور را نیز به خود فراهم می‌کند؛ که درنتیجه می‌توان سبب افزایش  میزان درآمد دولت‌ها گردد، پس با در نظر گرفتن ویژگی دانش بنیان بودن تولیدات ملی درواقع درهای اقتصادی پویاتر به کشور گشاده می‌شود.

پارک علم و فناوری و مراکز نوآوری چه کمکی به اقتصاد دانش‌بنیان می‌کند؟

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: پارک های علم و فناوری و مراکز نوآوری زیرساخت های اقتصاد دانش بنیان در یک کشور هستند و پارک واحدی است که با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در ارتباط است؛ زیرساخت‌ها و خدمات پشتیبانی به خصوص فضاهای اداری و آزمایشگاهی را برای شرکت های دانش بنیان فراهم می‌کند؛ بستر لازم را جهت انتقال و توسعه فناوری، جذب سرمایه‌گذاری و ورود به بازارهای داخلی و خارجی به وجود می آورد.

وی با بیان اینکه امروزه پارک ها، نقش عمده ای در موفقیت و توسعه کارآفرینی و کسب و کار دانش بنیان دارند، گفت: تجاری سازی دانش و تبدیل ایده به کسب و کار دانش بنیان، کمک به رشد شرکت های دانش بنیان، ارایه تسهیلات اعتباری و مالی، ارایه خدمات حقوقی، حلقه واسط بین دانشگاه و صنعت، ارایه خدمات اداری، پشتیبانی و آزمایشگاهی از جمله این نقش ها است.

در مرکز نوآوری بین المللی یاس چه کاری انجام می دهید ؟

شالچی طوسی گفت: در مرکز نوآوری یاس، اتصال دانشجویان خارجی به شرکت های دانش بنیان و خلاق داخلی و توسعه صادرات خدمات و محصولات این شرکت ها و اتصال دانشجویان داخلی به  شرکت های خارجی برای مهارت آموزی و انتقال ایده و تکنولوژی به داخل کشور انجام می گیرد.

چشم انداز آینده مرکز نوآوری یاس چیست؟

وی افزود: توسعه کسب و کارهای دانش بنیان از طریق تجاری‌سازی دستاوردهای پژوهشی دانشگاه ها به منظور تبدیل شدن به مرکز کارآفرینی نوآورانه در سطح بین المللی به عنوان اولین مرکز نوآوری بین المللی وصادرات اقتصاد دانش بنیان و تبدیل شدن به قطب نوآوری در منطقه از اهداف مرکز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *