یاس در خبرگزاری ها

به گزارش خبرگزاری تسنیم: نخستین مرکز بین‌المللی نوآوری در کشور گشایش یافت/ تسهیل تجاری‌سازی ایده‌های دانش‌بنیان در مرکز “یاس”

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ نخستین مرکز بین‌المللی نوآوری در کشور با عنوان “مرکز نوآوری بین‌المللی یاس دانشگاه بین‌المللی اهل‌بیت(ع)” با حضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری کار خود را آغاز کرد. این مرکز به همت دانشگاه بین‌المللی اهل بیت(ع) و با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افتتاح شد تا فرآیند تجاری‌سازی ایده‌های دانش‌بنیان تسهیل شود.

همچنین حمایت از زیست‌بوم کارآفرینی و ایجاد اشتغال و توانمندسازی دانشجویان مسلمان در اقتصاد دانش‌بنیان از اهداف تاسیس “مرکز نوآوری یاس” است. البته امکان برقراری ارتباطات گسترده با مراکز آموزشی و پژوهشی جهان اسلام و جذب دانشجویان مستعد و توانمند مسلمان در سراسر جهان از امکانات مهم آن است.

  توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان  

“سورنا ستاری” معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این مراسم پس از بازدید از بخش‌های مختلف این مرکز، گفت: باید فرهنگ بومی و ایرانی در محصولات دانش‌بنیان مشهود باشد. فرهنگ 5 هزار ساله ایران باید در محصولات دانش‌بنیان و صادرات آنها مدنظر باشد تا این محصولات بتوانند معرف ایران و توانمندی‌های فرهنگی ما باشند.

وی ادامه داد: خانه‌های خلاق و نوآوری که با هدف توسعه صنایع فرهنگی در کشور ایجاد شده‌اند هم با همین هدف در حال توسعه هستند. با حمایت معاونت علمی و فناوری، خانه‌های نوآوری و صادرات فناوری ایران در دیگر کشورها ایجاد شده است تا تسهیل‌گر صادرات محصولات فناورانه داخلی باشد.

رییس بنیاد ملی نخبگان درباره این مرکز بیان کرد: دانشگاه اهل‌بیت(ع) و خانه نوآوری یاس می‌تواند مرکزی برای صادرات فناوری و کالاهای دانش‌بنیان ایرانی باشد؛ دانشجویان خارجی سفیران معرفی توانمندی کشور به جهان هستند. محصول نتیجه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است و دولت تنها باید تسهیل‌گر و ایجادکننده زیرساخت‌ها باشد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه قدرت کشورها در گرو قدرت یافتن شرکت‌های فناورانه است، گفت: اگر می‌خواهیم قدرت خود را تضمین کنیم باید توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان را مدنظر داشته باشیم. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حامی همه تلاش‌ها برای شکل‌گیری قدرتمند این حوزه است.

رییس ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان ادامه داد: باید به گونه‌ای عمل کنیم که دیگر کشورها به توان فناورانه ایران ایمان بیاورند. باید تلاش کنیم محصولات ایرانی به دیگر کشورها فروخته شود و دنیا به خصوص کشورهای همسایه، خواهان محصولات ایرانی شوند. باید دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم که برای رفع نیازهای جامعه فعالیت می‌کنند توسعه یافته و ناحیه‌های نوآوری اطراف این دانشگاه‌ها شکل گیرد.

مرکز نوآوری یاس را بشناسیم

مرکز نوآوری بین‌المللی یاس تلاش دارد با جذب، سازماندهی، مدیریت و هم‌افزایی شتاب‌دهنده‌ها، استارتاپ‌ها، شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان فعال در حوزه‌های ماموریتی دانشگاه اهل‌بیت(ع) نقشی کلیدی در توانمندسازی و توسعه فرهنگی و اقتصادی مسلمانان جهان داشته باشد.

این مرکز نوآوری امکان حضور دانشجویان خارجی را در شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها فراهم می‌کند. این دانشجویان پس از تحصیل و کسب مهارت در مرکز نوآوری یاس می‌توانند مقدمات توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان و استقرار شعب شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی در کشورهای خود را ایجاد کنند و همچنین فضای کار اشتراکی و حضور شتاب‌دهنده‌ها از امکانات این مرکز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *